fbpx

JanKosina.cz

DOMÁCNOSTI STÁLE DRTÍ INFLACE I VÝDAJE ZA SPLÁTKY HYPOTÉK.💰😓

Počet lidí, které trápí drahá elektřina a plyn, v porovnání s loňským rokem klesl. Zatímco loni se s nimi potýkalo 38 procent z nich, letos je to díky zastropování cen, k němuž sáhla vláda, jen 30 procent. I to je však stále téměř třetina. Navíc na ně silně doléhají i splátky hypoték, které si ukusují čím dál tím více z jejich rodinného rozpočtu.

Tato informace vychází z průzkumu provedeného v září letošního roku pro společnosti Generali Investments CEE agenturou Ipsos. Naopak, co se týká inflace, dochází k opačnému trendu. Zatímco loni si na ni stěžovalo 21 procent respondentů, nyní je to už celá čtvrtina.

Marek Bečička ze společnosti Generali Investments CEE uvedl: „Loni v srpnu dosáhly ceny energií nevídaných výšin a finanční situaci českým domácnostem významně zkomplikovaly. Nyní pozorujeme proti loňskému podzimu stabilizaci situace. K té přispělo zastropování cen energií, postupné zlevňování cen dodavateli, ale také mírné snížení cen nemovitostí či snižování úrokových sazeb hypoték.“

Aktuální příznivý vývoj tak podle něj zvyšuje naděje Čechů na pořízení vlastního bydlení. Proti loňskému roku klesl podíl lidí, kteří si myslí, že kvůli inflaci, cenám energií a úrokovým sazbám si nebudou moci dovolit vlastní bydlení, z 88 na 80 procent.

Mezi Čechy, kteří již čerpají hypotéku, stouplo procento těch, kteří mají aktuálně problém se splácením hypotéky. To lze přičíst mimo jiné končící pětileté fixace hypoték, které ovlivňují desetitisíce Čechů.

Bečička komentoval: „Ještě před pěti lety bylo možné za pět milionů korun koupit menší byt v Praze o ploše 48 metrů čtverečních. Při využití hypotéky s dobou splácení 30 let a LTV ve výši 80 procent ceny nemovitosti činila splátka něco málo přes 15 tisíc korun měsíčně. Letos by si za stejné peníze pořídili byt o velikosti 33 metrů čtverečních, pohoršili by si tedy o 15 metrů a připlatili zhruba 10 tisíc.“

Zatímco v roce 2018 představovala splátka 15 tisíc korun přibližně 47 procent tehdejšího průměrného čistého platu v Praze, splátka 24 až 25 tisíc Kč po konci fixace aktuálně odpovídá celým 58 procentům.

Bečička dodává: „Měsíční výdaje za nájem či hypotéku zůstávají pro řadu Čechů i přes pozitivní tendence v ekonomice stále výzvou. To ostatně potvrzuje i náš průzkum. Celkem devatenáct procent lidí snížilo částku, kterou jsou ochotni měsíčně platit za nájem či hypotéku o dva tisíce, dalších čtrnáct procent domácností dokonce o pět tisíc. Toto naznačuje, že domácnosti stále hledají způsoby, jak ušetřit.“

Češi jsou optimističtí v oblasti cen nemovitostí. Více než dvě třetiny Čechů si myslí, že ceny nemovitostí již dále neporostou stávajícím tempem. Celkem 39 procent věří, že ceny nemovitostí zpomalí, a dalších 22 procent věří, že ceny nemovitostí budou klesat.